Kategorie      
Novinky
Dovolená

Vážení zákazníci, od 24. do 31. 7. bude provoz obchodu omezen. Zboží bude možné objednávat, objednávky budou expedovány postupně od prvního srpna. Děkuji Vám za pochopení, přeji Vám pěkné letní...

více
Krystal korálky doplnění

19. 2. Doplněna většina vyprodaných surových minerálů.https://www.ateliersnezenka.cz/kategorie/mineraly/krystal-koralky/

více
Doplnění zboží

17. 2. 2024Bylo doplněno některé vyprodané zboží, zvl minerály a plastové zásobníky (organizéry) na uskladnění korálků a komponentů.

více

Rekonstruované minerály

Při nákupu minerálů se asi všichni stále častěji setkáváme s tzv. rekonstruovanými minerály. Nevíte, co si máte pod tímto spojením představit? Pokusím se vám to přiblížit.

 

Hledala jsem informace na internetu a zjednodušemě řečeno rekonstruované minerály vznikají tak, že se malé kousky minerálů a prášek z rozdrcených minerálů spojí pomocí pryskyřice do směsi, která se pak dále zpracovává. Někdy se přidávají i rozdrcené levnější kameny. Důvodem je samozřejmě cena (rekonstruované minerály jsou levnější), svou roli sehrává i ekologické hledisko.

 

Obsáhlejší povídání o rekonetruovaných minerálech jsem našla na http://www.bvv.cz/mineraly-brno/aktuality/synteticke-umele-a-barvene-kameny-2-cast

Autorem je RNDr. Luděk Kráčmar, r. 2014

 "Rekonstruované kameny jsou časté u jantaru, najdeme je také mezi tyrkysy, lazurity, malachity, opály, korály, ale i jinými kameny (méně často např. azuromalachit, čaroit). Rozpráškovaná surovina je lisovaná za pomoci různého pryskyřičného pojiva  do cihel určených k dalšímu zpracování. U červeného tzv. jablíčkového (kořenového) korálu, ale i u modrého korálu se také objevují plošně rozsáhlé kompozice ve formě mozaiky, které umožňují broušení mnohem plošnějších kamenů pro šperky, než by jinak bylo možné u přírodních korálů. Rekonstruovaný korál také při větším působení slunečního záření po nějaké době bledne (bývá totiž často ještě barevně zvýrazněný) a při zahřátí uvolňuje v sobě uzavřený vosk. Ten je používán pro vyplnění četných drobných dutinek v jablíčkovém korálu, aby pak dal snadněji doleštit. U rekonstruovaných kamenů je nejčastěji možné odlišení od přírodních tím, že ty přírodní mívají často na větších plochách nepravidelné zabarvení, kolísání tónů, flekatost, uzavřeniny. Pruhované přírodní kameny mívají obvykle pruhy na větší ploše zvlněné, nepravidelné, od sebe se různě vzdalující nebo je u nich pozorovatelná i okatá či vrásová struktura. Rekonstruované lazurity (lapisy lazuli) bývají obvykle velmi výrazně švestkově modré (jako ta nejkvalitnější surovina) a často v nich nechybí ani jinak charakteristické vtroušeniny zrníček pyritu. V přírodních lapisech je pyrit však vždy ve formě krystalků (krychličky) nebo oválných uzavřenin. Rekonstruovaný lapis obsahuje pyrit nadrcený, často výrazně špičatý, ostrohranný. Podobný tvar mají uzavřené partie malachitu v azuritu (u azuromalachitu). Jde vždy o ostrohranná nadrcená zrna nepravidelného tvaru."


Pokud vás zajímá, jaké další úpravy se s minerály provádějí, doporučuji vám i první díl tohoto miniseriálu:

http://www.bvv.cz/mineraly-brno/aktuality/synteticke-umele-a-barvene-kameny

A do třetice článek o falzifikátech:
http://www.bvv.cz/mineraly-brno/aktuality/falzifikaty-montaze-a-pokusy-o-podvody-na-mineralo

Možná vás při čtení výše zmiňovaných článků napadlo, jak je to s kameny, které najdete v mém e-shopu. V nabídce najdete jak přírodní kameny, tak i dobarvované, rekonstruované či jinak upravované. Tyto informace najdete vždy v popisu zboží, někdy je to patrné již z názvu kategorie, do které jsou kameny zařazeny. Může se samozřejmě stát, že nakoupím upravené kameny, aniž bych to věděla. Tyto omyly se snažím eliminovat výběrem spolehlivých dodavatelů, aby kameny v mé nabídce nebyly vydávány za něco, co nejsou.

 

Na závěr jedna ukázka rekonstruovaného minerálu:

Azuromalachit

Copyright 2014 - 2024 © Ateliér Sněženka