Kategorie      
Novinky
Dovolená

Vážení zákazníci, od 24. do 31. 7. bude provoz obchodu omezen. Zboží bude možné objednávat, objednávky budou expedovány postupně od prvního srpna. Děkuji Vám za pochopení, přeji Vám pěkné letní...

více
Krystal korálky doplnění

19. 2. Doplněna většina vyprodaných surových minerálů.https://www.ateliersnezenka.cz/kategorie/mineraly/krystal-koralky/

více
Doplnění zboží

17. 2. 2024Bylo doplněno některé vyprodané zboží, zvl minerály a plastové zásobníky (organizéry) na uskladnění korálků a komponentů.

více

Fixace parních barev na hedvábí

Bojíte se fixace parních barev? Vaše obavy jsou zbytečné, parní barvy můžete fixovat i v domácích podmínkách.

Pro fixaci parních barev je ideální speciální fixační zařízení. Vzhledem k jeho ceně (cca 20 tisíc korun a více) je jeho pořízení pro ty, kdo se hedvábím zabývají jako koníčkem, nereálné. Existují naštěstí i způsoby fixace, které se dají použít i doma.

 

Pro fixaci barev Silk color GL je možno použít

  • fixační lázeň připravenou z koncentrovaného fixativu (takto fixujeme namalované suché hedvábí),
  • fixaci v mikrovlnné troubě (takto fixujeme mokré hedvábí).

 

Barvy Silk color můžeme doma fixovat za mokra v mikrovlnné troubě (dále jen MT). Za sucha se dají fixovat např. v tlakovém hrnci. Tento způsob fixace však nedoporučuji - po fixaci zůstává jedna strana hedvábí srolovaná. Toto srolování je trvalé, nedá se vyžehlit.

 

 

Fixace barev Silk color GL a Silk color v mikrovlnné troubě

 

Hedvábí se musí namočit do vody s octem a pak použít např. mačkanou techniku - nakrčit na igelit, nakapat barvy, více či méně je zapracovat (podle toho, jakého efektu chceme dosáhnout) a mokré hned dát do MT. Mně se osvědčilo vložit hedvábí do mikrotenového sáčku a položít na uhmělohmotnou misku, jaká se používá např. v rychlém občerstvení. Sáček nijak neuzlujte, pára musí mít možnost ucházet.

Šál 150 x 40 je třeba fixovat cca 8 minut (záleží mj. i na výkonu MT). Barvy červenou, žlutou a hnědou je lépe fixovat o něco déle, popř. přidat více octa (poměr může být i 1:1). Dáme-li octa více, může dojít k vytváření tmavých "prasklinek". Tento efekt je zajímavý, nemusí však být vždy žádoucí. Fixace v mikrovlnné troubě je vhodná např. pro mačkanou techniku, nedá se naopak použít např. u konturové techniky. Takto obarvené hedvábí však můžeme následně dozdobit konturou pro zažehlovací barvy. Konturu zafixujeme žehlením.

Po celou dobu fixace v MT je nutné hedvábí hlídat - musí být stále mokré, jinak by se spálilo a mohlo by začít i hořet. V případě potřeby doléváme vodu s octem.

Po fixaci je nutné hedvábí pořádně vymáchat – zprvu teče hodně barevná voda, protože většinou barvy dáme více, než je tkanina schopná pojmout. Barvy Silk color (pro fixaci pouze parou) jsou velmi koncentrované, klidně si je nařeďte vodou až v poměru 1:1.

Ze správně zafixovaného hedvábí po opakovaném máchání neteče barva. Červené barvy jsou ale mršky – i když je vymácháte tak, že z nich barva neteče, při opětovném namočení vždycky trošku barvy pustí (já je při použití mačkané techniky raději fixuji i za sucha).

 

Bez fixačního zařízení u barev Silk color bohužel nemůžete použít konturovou techniku, akvarel atp. (k tomu jsou zapotřebí barvy Silk color GL a fixativ). Pokud byste hedvábí namalovali, nechali uschnout a pak namočili do vody s octem, barvy by se vymyly. Já jsem více než rok barvila pouze v MT a následně dokreslovala konturou, protože jsem byla napařovacími barvami tak nadšená, že se mi nechtělo k zažehlovacím vracet.

 

Šálek obarvený napařovacími barvami (fixace v mikrovlnné troubě) a dozdobený konturou

Šálek obarvený napařovacími barvami (fixace v mikrovlnné troubě) a dozdobený konturou.

 

Fixování šátků za sucha v tlakovém hrnci nedoporučuji – zkoušela jsem jak balení do papíru, tak do speciální fixační punčošky, bohužel bylo vždy na jednom konci hedvábí i po vyžehlení vidět srolování.

 

Chcete-li použít techniku, při které je nutné fixovat suché hedvábí, zvolte raději barvy Silk color GLkoncentrovaný fixativ. Počítejte však s tím, že po fixaci v roztoku budou barvy tlumenější. Snad je to alespoň trochu vidět na doprovodných fotografiích – na první je šátek před fixací v roztoku, na druhé po fixaci.

Barvy před fixací

Barvy po fixaci


Přeji vám hodně zdaru a úspěchů při vaší práci. Sněženka

Copyright 2014 - 2024 © Ateliér Sněženka